GSM 305W/310W/315W/320W HC
Mono-crystalline Solar Module / 120 cells / Premium HC Series
- Excellent module efficiency 19.3%
- Positive power tolerance 0/+5W
- Bankable module
- PID free
- Advanced surface texturing
- Resistance to sand and dust abrasion
- Safety for salt mist and ammonia corrosion
- Safety for fire risk
- Outstanding power output capability at low irradiance
- Triple 100% EL tests
- 3800 Pa wind load and 5400 Pa snow load (900 kg snow load per module); 35 mm hail stones at 97 km/h
QUALIFICATIONS AND CERTIFICATES
CE-Compliant, IEC 61215 (Ed.1) IEC 61730 application class A, Safety Class II, UL 1703

WARRANTY
- 15 Years: Manufacturing Warranty 100%
- 12 Years Warranty: 90% Power Output 90%
- 25 Years Warranty: 80% Power Output 80%
| Cell type | Mono-crystalline, 5 bus bars |
| No. of Cells | 120 |
| Module Dimensions | 1674 × 992 × 35/40 mm |
| Weight | 18.5 kg |
| Glass | 3.2 mm AR coating tempered glass, low iron |
| Frame | Anodized aluminum alloy |
| Junction Box | IP67 |
| Connector | MC4 compatible |
| Output Cables | 4.0 mm2, length 900 mm |
| Mechanical load | 5400 Pa |
| Model | GSM 305 HC | GSM 310 HC | GSM 315 HC | GSM 320 HC |
| Performance at Standard Test Conditions (STC): 1000 W/m2, 25°C, AM 1.5 | ||||
| Maximum Power (Pmax) | 305 W | 310 W | 315 W | 320 W |
| Operating Voltage (Vmpp) | 33.2 V | 33.5 V | 33.7 V | 34.0 V |
| Operating Current (Impp) | 9.19 A | 9.26 A | 9.35 A | 9.42 A |
| Open-Circuit Voltage (Voc) | 39.5 V | 39.8 V | 40.1 V | 40.4 V |
| Short-Circuit Current (Isc) | 9.69 A | 9.77 A | 9.85 A | 9.93 A |
| Module Efficiency | 18.37 % | 18.67 % | 18.97 % | 19.27 % |
| Power Tolerance | 0 / +4.99 W | |||
| Maximum System Voltage | 1000 VDC / 1500 VDC | |||
| Maximum Series Fuse | 20 A | |||
| Temperature Characteristics | ||||
| Temperature Coefficient at Pmax | – 0.38 % / °C | |||
| Temperature Coefficient at Voc | – 0.28 % / °C | |||
| Temperature Coefficient at Isc | + 0.05 % / °C | |||
| Nominal Operating Cell Temperature | 45 ± 2 °C | |||
| Operating Temperature | -40 °C to 85 °C | |||
I-V Curves
I-V Curves at different irradiance
I-V Curves at different temperature
Get In Touch
If you are interested in working together, send us an inquiry and we will get back to you as soon as we can!