290 W – 300 W Mono-crystalline Solar Module
GSM 290W/295W/300W HE
Enhanced Reliability and Power Output
- Higher power output: with passivated backside and BSF technology
- Excellent low light performance on cloudy days, mornings and evenings
- High reliability, strict module BOM selection
Robust Design
- Strong anodized aluminum alloy frame
- Certified by TÜV to withstand up to 2400 Pa wind load and up to 5400 Pa snow load
- Easy installation and minimal maintenance with compatibility to industry standard inverters and mounting systems
QUALIFICATIONS AND CERTIFICATES
CE-Compliant, IEC 61215 (Ed.1) application class A, TÜV Safety Class II, UL 1703


WARRANTY
- 10 Years: Manufacturing Warranty 100%
- 12 Years Warranty: 90% Power Output 90%
- 25 Years Warranty: 80% Power Output 80%
| Cell type | Mono-crystalline |
| Cell Dimensions | 156.75 × 156.75 mm |
| Cell Arrangement | 60 (6 × 10) |
| Weight | 18.5 kg |
| Module Dimensions | 1650 × 992 × 35 mm (also available: 1650 × 992 × 30 mm) |
| Glass | 3.2 mm, high transmission, tempered |
| Connector | MC4 compatible |
| Cable Length | 900 mm |
| Cable Cross-section Size | 4 mm2 |
| No. of Bypass Diodes | 3/6 |
| SOLAR CELLS | MONO-CRYSTALLINE 156.75 × 156.75 MM 60 PCS. (6×10) – 5 BUS BARS | ||
|---|---|---|---|
| Model | GSM 290 HE | GSM 295 HE | GSM 300 HE |
| Performance at Standard Test Conditions (STC): 1000 W/m2, 25°C, AM 1.5, positive power tolerance: 0/+3% | |||
| Maximum Power (Pmax) | 290 Wp | 295 Wp | 300 Wp |
| Operating Voltage (Vmpp) | 32.4 V | 32.6 V | 32.9 V |
| Operating Current (Impp) | 8.96 A | 9.05 A | 9.12 A |
| Open-Circuit Voltage (Voc) | 39.3 V | 39.5 V | 39.7 V |
| Short-Circuit Current (Isc) | 9.47 A | 9.52 A | 9.58 A |
| Module Efficiency | 17.7 % | 18.0 % | 18.3 % |
| Performance at Nominal Operating Cell Temperature (NOCT) : 800 W/m2, 20°C, AM 1.5, wind speed 1m/s | |||
| Maximum Power (Pmax) | 214 Wp | 217 Wp | 221 Wp |
| Operating Voltage (Vmpp) | 29.9 V | 30.1 V | 30.3 V |
| Operating Current (Impp) | 7.17 A | 7.24 A | 7.30 A |
| Open-Circuit Voltage (Voc) | 36.3 V | 36.5 V | 36.7 V |
| Short-Circuit Current (Isc) | 7.65 A | 7.69 A | 7.74 A |
| Temperature Coefficient | |||
| Temperature Coefficient at Pmax | – 0.39 % / °C | ||
| Temperature Coefficient at Voc | – 0.30 % / °C | ||
| Temperature Coefficient at Isc | + 0.05 % / °C | ||
| Nominal Operating Cell Temperature | 45 ± 2 °C | ||
| Operating conditions | |||
| Maximum System Voltage | 1000 V / DC (IEC) | ||
| Operating Temperature | -40 °C to +85 °C | ||
| Maximum Series Fuse | 15 A | ||
| Static Loading | 5400 Pa | ||
| Conductivity at Ground | ≤ 0.1 Ω | ||
| Resistance | ≥ 100 MΩ | ||
| Safety Class | II | ||
I-V Curves
I-V Curves at different irradiance

I-V Curves at different temperature
Get In Touch
If you are interested in working together, send us an inquiry and we will get back to you as soon as we can!