295 W – 310 W Mono-crystalline Solar Module
GSM 295/300/305/310 W HC
- Half-cut cell technology: New circuit design, lower internal current, lower Rs loss
- Maximize limited space: More internal reflection, maximum power output 310W
- Significantly lower risk of hot spot: Special circuit design, lower hot spot temperature
- Lower LcoE: 1% more power generation
- Excellent anti-PID performance
- Highly reliable due to stingent quality control: certification requirements, in-house testing
- Certified to withstand the most challenging environmental conditions: 2400 Pa wind load, 5400 Pa snow load, 25 mm hail stones at 82 km/h
- IP68 junction box: the highest waterproof level
QUALIFICATIONS AND CERTIFICATES
CE-Compliant, IEC 61215 (Ed.1) application class A, TÜV Safety Class II, UL 1703


WARRANTY
- 10 Years: Manufacturing Warranty 100%
- 12 Years Warranty: 90% Power Output 90%
- 25 Years Warranty: 80% Power Output 80%
| Cell type | Mono-crystalline |
| Cell Dimensions | 156.75 × 156.75 mm, half-cut |
| Cell Arrangement | 60 (6 × 10) |
| Weight | 19.5 kg |
| Module Dimensions | 1675 × 992 × 35 mm |
| Glass | 3.2 mm, high transmission, tempered |
| Connector | MC4 compatible |
| Cable Length | 300 mm |
| Cable Cross-section Size | 4 mm2 |
| No. of Bypass Diodes | 3/6 |
| SOLAR CELLS | MONO-CRYSTALLINE 156.75 × 156.75MM 60 PCS. (6×10) – 5 BUS BARS | |||
|---|---|---|---|---|
| Model | GSM 295 HC | GSM 300 HC | GSM 305 HC | GSM 310 HC |
| Performance at Standard Test Conditions (STC): 1000 W/m2, 25°C, AM 1.5, positive power tolerance: 0/+3% | ||||
| Maximum Power (Pmax) | 295 Wp | 300 Wp | 305 Wp | 310 Wp |
| Operating Voltage (Vmpp) | 32.6 V | 32.9 V | 33.2 V | 33.5 V |
| Operating Current (Impp) | 9.05 A | 9.12 A | 9.20 A | 9.26 A |
| Open-Circuit Voltage (Voc) | 39.5 V | 39.7 V | 39.9 V | 40.1 V |
| Short-Circuit Current (Isc) | 9.52 A | 9.58 A | 9.64 A | 9.69 A |
| Module Efficiency | 18.0 % | 18.3 % | 18.6 % | 18.9 % |
| Performance at Nominal Operating Cell Temperature (NOCT) : 800 W/m2, 20°C, AM 1.5, wind speed 1m/s | ||||
| Maximum Power (Pmax) | 217.9 Wp | 221.6 Wp | 225.2 Wp | 228.7 Wp |
| Operating Voltage (Vmpp) | 30.1 V | 30.3 V | 30.7 V | 31.0 V |
| Operating Current (Impp) | 7.24 A | 7.30 A | 7.34 A | 7.38 A |
| Open-Circuit Voltage (Voc) | 36.5 V | 36.7 V | 36.86 V | 37.03 V |
| Short-Circuit Current (Isc) | 7.69 A | 7.74 A | 7.79 A | 7.83 A |
| Temperature Coefficient | ||||
| Temperature Coefficient at Pmax | – 0.39 % / °C | |||
| Temperature Coefficient at Voc | – 0.30 % / °C | |||
| Temperature Coefficient at Isc | + 0.05 % / °C | |||
| Nominal Operating Cell Temperature | 45 ± 2 °C | |||
| Operating conditions | ||||
| Maximum System Voltage | DC1000 V (IEC) / DC1500 V (IEC) | |||
| Operating Temperature | -40 °C to 85 °C | |||
| Maximum Series Fuse | 15 A | |||
| Static Loading | 5400 Pa | |||
| Conductivity at Ground | ≤ 0.1 Ω | |||
| Resistance | ≥ 100 MΩ | |||
| Safety Class | II | |||
I-V Curves
I-V Curves at different irradiance
I-V Curves at different temperature
Get In Touch
If you are interested in working together, send us an inquiry and we will get back to you as soon as we can!